Poslední kontakt s civilizací
Pusťte mě k tomu, já tomu rozumím.
Dokud je čím, stále se bojuje.

Ve dnech 5 – 8. 5. se Branný oddíl SOSNA – FOX zhostil na své domovské základně (63. pionýrská skupina SOSNA Praha 8 – Táborová základna KAPR, Popovice) pořádání II. republikového setkání pionýrských airsoftových oddílů. Převzali jsme štafetu po loňském úspěchu mladoboleslavských pionýrů.

V pátek po příjezdu čekalo airsoftové oddíly seznámení s prostorem základny a stavba stanů. Nutno dodat že pro některé skupiny to byl úkol velmi náročný, jelikož po vydatných deštích naše základna vypadala spíš jako bažina, než jako místo vhodné pro táboření. Nicméně to všechny skupiny úspěšně dokázaly. Následovala večeře a slavnostní zahájení. Večer proběhly brífinky vedoucích k nadcházejícím misím a úkolům.

Sobotní ráno nás po snídani čekal první ostrý poplach. Podle informací ze zpravodajských služeb chystaly protivládní jednotky, rebelové, útok na důležité datové a informační servery vládních počítačů. Oddíly byly rozděleny na útočící stranu – rebely, a protivládní jednotky. Za rebely hráli : PS Dravci (Sokoli) a Rodinné centrum Slunečník (Angry Eagles). Za obránce – vládní jednotky hráli : Airsoftový Pionýrský oddíl žabičky (Airsoftový volnočasový klub), PS Mír Domažlice – 301. Pionýrská a Branný oddíl SOSNA- FOX (63. Pionýrská skupina SOSNA Praha 8). Obránci začínali na hlavním uzlu (v centru) a měli za úkol postupně vytlačovat rebely z jednotlivých větví zabíráním dalších, menších uzlů. Obránci statečně bránili, nicméně bohužel po silném tlaku podlehli útoku. Rebelům se tedy podařilo dobít vládní servery a získat přístup ke všem uloženým informacím.

Následoval rychlý oběd, krátký odpočinek a kontrola výbavy. Pak už jsme se mohli přesunout do blízké vesničky (Popovice) kde na nás čekal objednaný autobus. Cílem výletu bylo Vojenské technické muzeum Lešany (zde nás přivítal místní správce muzea, i přes to že oficiálně otevírají sezonu až v červnu). Měli jsme možnost projít prakticky celou expozici a navíc s odborným výkladem. Také jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži (zrak i sluch) tankovou bitvu. Nechyběla ani obligátní návštěva místního ARMYSHOPU (trochu jsme jim to tam v 60 lidech vybrakovali).

Vzhledem k předchozímu neúspěchu mise na nás po návratu čekaly úkoly zaměřené především na kooperaci a koordinaci. 10 členné týmy se vydaly do okolí základny a měly za úkol vypořádat se s náročnými úkoly, jako například stavba modelu podle předlohy, ovšem v rukavicích, a každý člen mohl skládat jen 10 vteřin a pak se musel s někým vystřídat. Dále zneškodnění bomby pomocí matematiky nebo odstranění miny z cesty. Úkolů bylo opravdu hodně a u některých se skupinky řádně zapotily.

Nedělní ráno opět čekal základnu poplach. Rebelové se rozhodli zaútočit na tajné vládní zařízení pro výzkum smrtelných chorob a biologických zbraní. Tentokrát byli hráči rozděleni různě (podle speciálního algoritmu) na čtyři skupinky (modří a zelení proti červeným a žlutým). Každá ze skupinek měla vlastní úkol. Modří představovali vládní jednotky a měli za úkol střežit aktivační kódy k destrukčnímu zařízení (které v případě aktivace mohlo zničit celý vládní komplex). Žlutí naopak představovali rebelské jednotky, které se chtěly těchto kódů zmocnit a předat je jejich spojencům (červení), kteří střežili destrukční zařízení. Poslední skupinka (zelení) měla za úkol dobýt stanoviště s destrukčním zařízením a zabránit červeným ve spolupráci se žlutými jeho aktivaci. Po dlouhém a lítém boji na obou frontách nicméně žlutí úspěšně dešifrovali klíč a podařilo se jim jej předat červeným a aktivovat destrukční zařízení. Získali také několik vzorků velmi nebezpečných a nakažlivých chorob.

Dýchá na nás historie
Hlavně nešlápnout vedle

Odpolední program tvořily hlavně střelecké soutěže. Střílelo se i z méně obvyklých zbraní, například z luku, praku nebo foukačky. Několik stanovišť bylo také věnováno „speciálním“ střeleckým disciplínám, například rychlost střelby, přebíjení na čas, výměna zbraně z dlouhé na krátkou, střelba na písmena nebo IPSC trať s rukojmím. Poslední zvláštní skupinu tvořily EXTRA disciplíny – bungee runing, aneb přeper gumové lano, a hledání min pomocí detektoru kovů.

Po večeři se při slavnostním táboráku vyhodnotili nejlepší střelci z odpoledních disciplín. Kdo chtěl, mohl se poté účastnit večerní hry PREDÁTOR pouze pro kategorii 15+. Skupiny se rozdělily do dvou týmů a pohybovaly se v určeném prostoru. Pět hráčů bylo vybráno, aby představovali predátory, kteří „loví“ ostatní hráče pomocí klacků. Zasažený hráč počítal do 30 a pak mohl znovu hrát. Tým se nesměl zastavit. Týmy (vojáci) byly označeny svítícími tyčkami. Hlavním úkolem všech bylo se pohybovat co nejtišeji, aby je predátoři nenašli. Tato hra by se dala přirovnat k noční stezce odvahy.

Nedělní dopoledne čekala účastníky poslední mise. Šlo doslova o život. Díky předchozímu vývoji, kdy se rebelům podařilo zničit vládní výzkumné zařízení, bohužel došlo k úniku smrtelně nebezpečných virů. Nejbližší okolí základny tak bylo kontaminováno a všichni účastníci potřebovali antivir. Naštěstí se v okolí základny nacházelo několik „zdravotnických“ center – hotspotů – kde měli hráči možnost získat antivir. Tuto misi hrály oddíly samy za sebe. Každý oddíl měl za úkol obsadit jiný hotspot a udržet jej co nejdéle. Počítala se doslova každá minuta. Samozřejmě čím více stanovišť oddíl obsadil, tím více mohl získat bodů. Na konci hry se každému oddílu odečetl čas potřebný k aplikaci antiviru (za každého hráče 1 minuta). V této misi se na prvním místě umístil oddíl ANGRY EAGLES (Rodinné centrum Slunečník, z.s.), na druhém místě Branný oddíl SOSNA – FOX (63. Pionýrská skupina SOSNA Praha 8) na třetím se umístila společná skupina Airsoftový Pionýrský oddíl žabičky (Airsoftový volnočasový klub), PS Mír Domažlice – 301. Pionýrská a na posledním místě skončili překvapivě Sokoli (PS Dravci).

Poté následovalo slavnostní zakončení celých manévrů, vyhodnocení a rychlé balení a zaklizení výbavy, protože se blížilo opravnu ošklivé počasí (což je s podivem, protože až na pár kapek deště bylo celý víkend přijatelné počasí, posíláme díky tam nahoru :)).

Co dodat závěrem? Za náš oddíl (Branný oddíl SOSNA – FOX) se akce vydařila, počasí bylo dobré, poznali jsme spoustu nových kamarádů a doufám navázali nové kontakty. Už se těšíme, čím nás příští rok překvapí Sokoli (PS Dravci).

A VÉÉÉÉLKÝÝÝ DÍKY VŠEM KTEŘÍ NÁM PŘIJELI POMÁHAT S ORGANIZACÍ!

Michal, Matěj, Honza, Martin, Klárka, Lucka a Standa – vám všem moc děkujeme! 🙂

Jsme vlastně úplně normální

Pár životních mouder…

  • Nikdy nevíš kdy se hodí počítat jak počítač
  • Víčko není nábojnice
  • Červený baret není dobrá motivace
  • Vždycky začne pršet, když je potřeba balit stany.
  • Pojistka ve zbrani není zbytečný výmysl.
  • Gumu ani hřebíkem nevytáhneš