V pátek 9. 6. jsme vyrazili autobusem z Kobylis směr Ostrava, kde se tento rok konalo Republikové setkání Pionýrů. Po cestě jsme nabrali pionýrskou skupinu Orion. Jelikož to je do Ostravy celkem dálka, tak nám cestu zpříjemnil Martin z Orionu hrou na kytaru. Společně jsme zpívali nám dosud neznámé písničky. Do Ostravy jsme dorazili až pozdě večer, takže jsme si rychle postavili stany, navečeřeli se a šli na kutě.

Ráno, po snídani, nás čekal Geocaching. Pro některé z nás to bylo poprvé, a tak nám Kačka vysvětlila, oč se jedná. Zadali jsme tedy do GPS souřadnice kešky a vydali jsme se na cestu. Nebylo lehké najít první kešku, jelikož nám to stěžoval déšť a strmý kopec. Po úspěšném nalezení dvou kešek jsme se vydali na Puzzliádu. Zde jsme soutěžili ve skládání puzzlí na čas. Někteří z nás se umístili na stupni vítězů a některým to trvalo hodinu. Když jsme konečně doskládali, šli jsme na řízek s chlebem.

Po obědě jsme se vydali do fotokoutku, kde jsme si vlezli na záda a společně jsme se vyfotili. Ve fotokoutku byla možnost koupit si tričko s nápisem Reset, kterou někteří z nás využili. Následně jsme udělali menší zastávku v pionýrské e-mošce, kde se konal velký nákup pionýrských vaků a Piopsů.

Pak jsme se vydali do muzea miniatur Miniuni, kde jsme vyděli různé památky od Big Benu po malé modely lodí. U některých miniatur jsme dělali vtipné fotky, například, že lezeme na pyramidu nebo strkáme do šikmé věže. Byla tam i místnost „Dobití hradu“ plná molitanových míčků, ale nějak jsme nepřišli na to, co s nimi, a tak jsme je po sobě házeli. Po hodině procházky, při které jsme si vše prohlédli a udělali jsme si dostatečné množství šílených fotek, jsme se vydali zpět do areálu.

Abychom měli dostatek pohybové aktivity, tak jsme si zahráli dodgeball. Na začátku nám dva kluci vysvětlili pravidla a rozdělili nás do dvou týmů. Byla to podobná hra jako vybíjená, akorát s vícero balony. Po hodině běhání a vyhýbání se balonům, se někteří z nás šli účastnit prvního pionýrského setkání pionýrských psů. Účastnili se jej ti, co měli vlastního Piopsa. Společně jsem si hodinu hráli na psy. Nejzábavnější hra byla „Znáš nějakýho hafana?“. Když jsme se dostatečně vyblbli, čekala nás večeře a po ní pionýrský kvíz pro instruktory a vedoucí. Zde soutěžili mezi sebou kraje. Naši vedoucí si vedli velmi dobře, až na některé výjimky se nám podařilo umístit na třetím místě. Odměnou za naši snahu nám by Big Shot (díky němu se dají vyrábět různé věci). Po kvízu, při kterém nám děti fandily a držely palce, jsme šli spát.

Ráno jsme vstali pozdě, a tak jsme přišli s menším zpožděním do dolů. Když jsme dorazili do dolu, dostali jsme všichni žluté helmy (ve kterých nám to ohromně slušelo) a dostali jsme menší školení o dole, jak se tam chovat atd. Pak jsme nastoupili do výtahu a jeli dolů. Když jsme dojeli dolů, uvítal nás tam příjemný postarší pán, který dříve pracoval v dole. Provedl nás celým dolem a řekl nám pár zajímavostí ohledně práce v dole a jako to bylo dřív těžké. Naše děti se asi během výkladu chvíli nudily, a tak je nenapadlo nic lepšího než si očernit ruce a sahat jimi na obličeje druhých. Proto bylo překvapení, když jsme vyšli nahoru a zjistili, že všichni máme černé obličeje. Pak následovala exkurze k první pomoci v dole. Byly zde různé ochranné pomůcky, od obleků po kyslíkové masky. Na konci exkurze nám ukázali video, co se děje, když něco bouchne v dole.

Pak už nás čekalo vyhodnocení, kde jsme dostali cenu za nalezení dvou kešek. Ráďa se umístil třetím místě ve skládání puzzlí. Verča se umístila na 3. místě v dodgeballu a Matěj Valta na 2. Helča a Klára vyhrály instagramovou soutěž Pionýra a pak už nás čekala jen cesta zpátky do Prahy, kam jsme v pořádku dojeli.

Velké díky patří organizátorům akce, kterou letos pro přes 1000 dětí připravila Moravskoslezská krajská organizace Pionýra, vedoucím a také Lůďovi, který nás všude dobře a bezpečně dopravil.

Napsala Helča, upravil Matýsek