LETNÍ TÁBOR 2017

POKLAD JOHNA SILVERA

Všem věrným a statečným!

Nastal čas vzít si zpět poklady, které jsme získali svojí odvahou a oddaností. Cesta k pokladu se nám právě otevírá. Čeká nás plavba v bouři i slunce nad hlavou. Společně najdeme cestu k ostrovu podle mapy Johna Silvera, nechvalně známého lodníka a ještě horšího kuchaře.

Vyplouváme dne 16. července 2017.

Kdy: 16. 7. – 29. 7. 2017
Kde: TZ KAPR, Popovice u Benešova
Sraz: v neděli 16. července ve 13.30 – Vozovna Kobylisy (Penny Market)
Návrat/Konec: v sobotu 29. července – cca 13.00 tamtéž
Cena: členové PS: 3.300,- Kč; ostatní: 3.600,- Kč

DO 15. 6. ODEVZDEJTE

Po vyplnění vytiskněte přihlášku, kterou dostanete e-mailem, podepište a následně přineste na nejbližší akci, nebo k autobusu při odjezdu.
 • Pokud dojde před nástupem na tábor ke změně zdravotního stavu dítěte (změna medikace, zjišťené nové zdravotní omezení, změna diety, stav po úrazu), vyplňte List účastníka a odevzdejte ho při odjezdu.
 • Základem úspěchu je správně vybrat, co na tábor vzít a co nechat doma. Balte vždy s dítětem. Ve svém zavazadle se musí vyznat, své vybavení si musí poznat. Pro stanový tábor je nejvhodnější malý starý kufr. Více info o tom, jak sbalit na tábor naleznete na úvodní straně o táborech zde >>
 • Dopis doporučujeme skutečně pročíst. Obsahuje důležité informace pro rodiče!
 • Posudek nelze nahradit jiným dokumentem ani osvědčením např. ze sportovního soustředění nebo plaveckého kurzu.

Výsledky kaprkrosu a uzlařské regaty

Regata Super G Naslepo
1. místo Káťa Entová Matýsek Valta Papája Ondrejková
2. místo Papája Ondrejková Sára Stehnová Sára Stehnová
3. místo Sára Stehnová Verča Valtová Anetka Jeřábková

Bohužel se nám nepovedlo uchovat jediný originální seznam výsledků uzlařské regaty. 🙁 Omlouváme se všem dětem a rodičům, příště se zlepčíme.

Pro rodiče, kteří netuší: Regata je 7 uzlů samostatně, SUPER G jsou navazované uzly a naslepo se skutečně váže po paměti.

 

Výledky kaprkrosu
Pánové Dámy
poř. jméno příjmení čas poř. jméno příjmení čas
1 Matěj Valta 0:16:53 1 Kateřina Entová 0:20:20
2 Radek Hilas 0:20:13 2 Verča Valtová 0:23:05
3 Matěj Skřípský 0:20:22 3 Sofie Gollová 0:24:50
4 Nikolaj Potapov 0:20:30 4 Marie Slezáková 0:26:55
5 Karel Medek 0:22:20 5 Eliška Weissová 0:27:01
6 Štěpán Hosa 0:26:49 6 Karolína Řezníčková 0:27:20
7 Tadeáš Skřípský 0:27:00 7 Veronika Šmejkalová 0:31:30
8 Vojtěch Bulva 0:31:00 8 Pavlína Ondrejková 0:32:50
9 Aleš Šmejkal 0:31:10 9 Sarah Stehnová 0:34:24
10 Jan Vyhnánek 0:31:33 10 Sára Kaczerová 0:37:30
11 Patrik Fedoruc 0:32:50 11 Lenka Hronová 0:37:50
12 Pavel Capouch 0:32:57 12 Pavlína Pokorná 0:40:25
13 Štěpán Coubal 0:33:50 13 Kristina Kulková 0:42:14
14 Matěj Rein 0:34:00 14 Nikolka Nguyen Phan Thi 0:43:20
15 Daniel Herynk 0:34:45 15 Barbora Bulvová 0:49:00
16 Tomáš Nguyen Van 0:38:20 16 Aneta Jeřábková 0:53:00
17 Erik Jílek 0:38:45 17 Jana Šimková 1:29:00
18 Jiří Nesvačil 0:41:20 18 Natálie Scháňková 1:31:00
19 Dominik Nistor 0:41:20
20 Vojtěch Rein 0:41:42
21 Erik Červenka 0:43:18
22 Dominik Petrov 0:46:22

 

Čtvrtek 28.7. – takový normální den

Dopoledne jsme všichni přežili velkou terénní hru Noemova archa. Nikdo se neztratil.  Odpoledne jsme konečně zvládli airsoftovou misi i airsoftovou školku, výrobu růží na pouť, míčové hry i deskovky.  Večer jsme zapálili letošní poslední táborový oheň. Ocenili jsme dobré i skvělé táborníky, Foxáci přijali nové členy oddílu a proběhlo i šátkování. Přijel za námi David.

Podrobné zpravodajství: K obědu byl guláš s chlebem. K večeři čočka s párkem, vajíčkem, cibulkou a okurkou.  Lucka už má berle. Nechce je nosit.

UPOZORŇUJEME VŠECHNY RODIČE, ŽE Z TÁBORA PŘIJEDEME SKUTEČNĚ JIŽ TUTO SOBOTU. S OHLEDEM NA HLÁŠENÉ OMEZENÍ PROVOZU – PRAŽSKÝ TRIATLON JE ODHAD DOBY PŔÍJEZDU Z TÁBORA TROCHU OŘÍŠEK.

Středa 26. 7. – všichni našli poklad

Na výpravu za pokladem se vydaly zbývající tři posádky.  Posádky kapitánů Z a Morgena dorazili k cíli téměř ďábelským tempem a tak stihli v táboře i oběd. Křivé hnáty si cestu trochu prodloužily a tak přišly s pokladem zpět až po večeři a po nástupu. Nakonec ale i oni uspěli. Počasí nám přálo až do večerního nástupu. V průběhu dne svítilo i sluníčko. K obědu byly slepice na paprice s těstovinou a k večeři polévka s pečivem. Je chladno a tak nám k jídlu skoro nic nezbylo. Bludný Holanďan věnoval dopoledne práci služebního oddílu, pánové připravovali dřevo a všichni pomáhali u kuchyně. Odpoledne jsme malovali,  zkoušeli postřeh a sbírali lesní plody.  Ve druhé části odpoledne jsme si zahráli kin-ball, dodgeball, kroket, bariball a petanque.

Podrobné zprávy: Králíka bolí nožička, když na ní hodně dupne. Vojtu bolí noha, když jde do kopce. Janičku bolí palec, protože jí zarůstá nehet. Honzík si maže suchou kůži na nohách. Radkovi došly „Holsky“. Čolítu bolí noha pořád, jedna v koleni a druhá v kotníku, dnes dostala ortézu, zítra přidá francouzské hole. Dominik má dneska narozeniny.

Úterý 25.7. – dnes již neprší

Ráno bylo nebe skoro modré. Střídavě nad námi poletují mraky a svítí sluníčko. Neprší. První oddíly se vypravili na cestu za pokladem. Bludný Holanďan bloudil celkem šest hodin. Mořská svině bloudila hodin téměř deset.  Ostatní zatím v táboře nacvičovali signalizaci vlajkovou abecedou a pirátskou cestu po kládě na slepo. Volné chvíle jsme zaplnili vybíjenou a odpočinkem. Večer jsou nabídkové programy.

Podrobné zprávy: bloudící výpravy mají bolavé nožky.  Je chladno. K obědu byla koprovka a UHO. K večeři rybičková pomazánka.  Někteří  si dobrovolně posunuly večerku na dřívější dobu.  Přijela Vanessa.

Pondělí 24.7. – den, kdy hodně pršelo

V pondělí prší již od časného dopoledne. Vyrážíme na výlet do Jílového. V muzeu otevřeli jenom kvůli nám a tak jsme si mohli prohlédnout vše opravdu důkladně. Užili jsme si i nakupování a zahráli jsme si hru o dědečkovi. Pršelo ve městě, pršelo cestou autobusem, pršelo i cestou pěšky do tábora. Pršelo v táboře do večeře, pršelo i po večeři. Pršelo i po večerce. Když prší, nelítají vosy a nelezou klíšťata. Večer jsme bubnovali v kruhu. Kromě nás bubnoval i déšť do plachty hangáru.

 

Podrobné zprávy: K obědu byl výletový balíček. Co si kdo nakoupil v Jílovém, se raději neptáme. K večeři jsme si dali prařízek a bramborový salát. Janičku bolí nehet. Verča už nemá sádrovou dlahu. Karla bolelo břicho.  Několik pláštěnek ukončilo svůj život. Nateklo nám do dvou stanů plachtou.

Neděle 23.7. – sanitární den

Neděle je dnem praní, mytí a úklidu. Probudili jsme se do deštivého rána. Pršelo téměř do oběda. Zrušili jsme plánovanou airsoftovou hru a rozšířili jsme další nabídkové programy pod střechou. V poledne už slunce vysoušelo loužičky a odpoledne jsme skákali do bazénu. Dnes spíme brzy, aby byl dostatek sil na zítřejší výpravu. K obědu byly vdolky, ke svačině  jogurt, k večeři polévka a kremrole.

Podrobné informace – Honzík si spálil nohu (o trávu), Papáje zarůstá nehet na noze, Kolja už má na holeni jen malý strup, Karel má škrábanec na krku, Vojta má ekzém, Jelena si ukopla nehet o popelnici, Radek má odřená záda z Temelína. Štěpánek má zavázanou nohu se zhmožděným svalem, dostal kouzelnou mast od paní doktorky. Táda rozkousal vdolek a vosu, neotekl, nedusil se, ale to byl asi dnešní nejlepší kousek. Jinak jsme všichni zdraví a máme dobrou náladu.

Poděkování farmě Čapí hnízdo

Touto cestou chceme ještě jednou poděkovat farmě Čapí hnízdo, panu Andreji Babišovi, paní Tünde Bartha a paní Anetě Šachlové za zprostředkování a finanční zajištění naší návštěvy na Čapím hnízdě dne 19. 7. 2017. Dětem se akce velmi líbila a pro všechny byla skvělou součástí našeho táborového programu.  Řízky byly báječné, meruňkový moučník neměl chybu. Ekofarma byla zajímavým místem pro děti i vedoucí, lanový hrad jsme si užili.

Velké díky také patří personálu, který se o nás staral bezchybně a udělal opravdu vše proto, abychom si pobyt užili.

Děkujeme.

Sobota 22. 7. – Slavnostní hody a uctívání domorodců

Večer jsme měli velkolepé hody pořádané domorodým kmenem, kde jsme se všichni nacpali k prasknutí. Jednotlivé posádky se následně pokusili naklonit přízeň kmene tanečním představením. Jednotlivé ukázky se pozvolna přesunuli do celovečerní taneční akce, kde jsme všichni trapčili do lehce prodloužené večerky.

Sobota 22. 7. – piráti jsou zachráněni

Pirátům přeje počasí. Opravujeme lodě, vydali jsme se na průzkum ostrova, kreslíme mapy. Umíme řezat pilou, zatloukat hřebíky, vyrobit stěžeň. Objevujeme nové zvířecí druhy. Ještě nás čeká slavnostní večer domorodců. Slunce praží, bazén je vyhřátý. Silverův palubní zápisník se postupně plní písmeny za splněné úkoly. K obědu byly zapečené těstoviny s řepou, k večeři slavnostní domorodé hody.

Podrobné zprávy: Matěj se zapomněl v lese. Eliška se řízla do prstu, Bára se také řízla do prstu. Dan se říznul taky. Štěpán si odřel patu. Lucka se povaluje s ortézou. Kladívkem do prstu to bolí. Nikdo se nepořezal pilou.

Další zprávy:

Vedení 63. PS Sosna uděluje důtku hlavního vedoucího tábora Radkovi Hilasovi a Eriku Jílkovi za nevhodné chování k ostatním účastníkům tábora.

Pátek 21. 7. – oko bouří

Na ostrově nastalo období dešťů. Vše je mokré, piráti zachránili poslední zbytky suchého dřeva a snaží se přežít do rána. Oheň je chrání před útokem šelem. Kapitáni se rozhodli proplout i v nepříznivém počasí okem bouří. Piráti potřebují odvahu a sílu. Zkoušíme tedy silové soutěže. Ve druhé části odpoledne jsme si vyzkoušeli jízdu loďkou na rozbouřeném moři. Večer se posádkám věnují kapitáni. K obědu jsme ukouleli meruňkové knedlíky, ke svačině byla salámová pomazánka a k večeři šumavské topinky.

Je teplo, sluníčko svítí, mouchy štípají.

Podrobné zprávy:  Verča má zhmožděný levý ukazováček a na týden sádrovou dlahu. Lucka má natažené vnitřní kolenní vazy a dlouhou ortézu na dva týdny. Pavlíkovi se kýve zub. Natálka si sama obvázala koleno. Kačka si spálila dlaně o lano a na prstu má puchýř. Matěj sahal na bílou kytku a otekl mu prst. Matěj si spálil prst u ohýnku.  Kája se při přetlačování položila, bolí jí za krkem. Aleše pořád něco štípe. Radkovi teče z nosu rýma. Honzovi něco spadlo do oka. Ivan se spálil olejem z topinek. V čekárně na ortopedii v Benešově mají klimatizaci a kafe. Děti si nepoznají vlastní oblečení ani ručníky.

Jinak jsme všichni zdraví a nálada je dobrá

 

Čtvrtek 20. 7. – vaření svépomocí a nabídkové programy

Dopoledne si oddíly vařily svépomocí buřtguláš. Oběd na vlastní pěst. Všechny guláše byly dovařeny a některé byly dokonce velmi dobré. Odpoledne si oddíly opakovaly uzle, po svačině následovaly nabídkové programy. Zdobili jsme svíčky, vyráběli ozdobné talíře, hráli karty, montovali svítilnu, šili látkové sáčky….. Odpoledne prošla kolem tábora první bouřka. Pršelo a foukalo jenom chvilku, po večeři byl zase klid. Od půl deváté prší, občas zahřmí, jdeme spát.

Na svačinu dorazila hladová skupina z dvoudeňáku. Unavení a spokojení. Vosy stále útočí, klíšťat je málo. Odřené nohy už byly v bazénu. K večeři byla rajská omáčka s těstovinou. K svačině strouhaná mrkev a pečivo. Léčíme čtyři plesnivé nohy.  Lucka má bolavé koleno, druhá Lucka má taky bolavé koleno. Natálka má taky bolavé koleno (ale jenom trochu, když si na něj vzpomene). Naražený pošlapaný prst je už mnohem lepší. Jirka má puchýř na prstě. Marušku bodla vosa a má tam bouli.

Podrobné zprávy z dvoudenního výletu

Pod heslem “líná huba, holé neštěstí” napadlo naše úžasné vedoucí, že bychom mohli oslovit pana Andreje Babiše z důvodu, že v docházkové vzdálenosti od tábora se nachází Čapí hnízdo. Dva měsíce před začátkem tábora jsme tedy začali konat a oslovili jsme dnes již bývalého ministra financí s prosbou prohlídky Čapího hnízda. Pět minut po odeslání e-mailu nás kontaktoval sekretariát ANO s tím, že nám hned nabídl prohlídku, oběd a lanový hrad s tím, že vše hradil pan ministr z vlastní kapsy.

K výletu: Oddíl A se dohodl, že na výlet vyrazí o trochu dříve, abychom nepřišli pozdě. Velitelský čas zněl 7:30. K odchodu však došlo až v 8:45 (jak už to bývá zvykem, marně jsme si mysleli, že se náš dream team dokáže připravit včas, nicméně po této zkušenosti již na zázraky nevěříme). Cesta byla dlouhá, přišlo nám, že do hnízda snad ani nedoletíme, kolem půl dvanácté se nám však před obličejem objevilo známé ekocentrum “Čapí hnízdo”. Jakmile jsme dorazili, ujmul se nás průvodce a odvedl do restaurace, kde se podával řízek s kaší a jako dezert se servíroval výborný meruňkový moučník (Sára snědla celkem 4 kusy).

Po strávení oběda jsme se odebrali na prohlídku komplexu s tím, že jsme viděli plno exotické zvěře včetně lemurů a divokého prasete přezdívaného Růženka. Mezi fotkami najdete všechnu zvěř, kterou jsme potkali. Po prodlídce komplexu jsme se odebrali na lanový hrad, kde si někteří ustlali na trávníku a děti s přebytkem energie se šly vyřádit na lanový hrad. Po takto příjemně stráveném odpoledni nadešel čas, dotočili jsme si vodu a vzali jsme si s sebou knihy pana Babiše jako vzpomínku na Čapí hnízdo. Vydali jsme se hledat vhodné tábořiště, kde by nás nesežrali komáři, klíšťata a všelijaká havěť a naš úžasní vedoucí (díky bohu) uvědomili, že bychom druhý den neměli co do zobáku.

Proto jsme našli nejbližší autobusovou zastávku a vydali se směr Benešov, kde jsme si kvůli časovému nedostatku nakoupili nejdůležitější potraviny (čokoládu, chléb a sýr). Po nákupu složitém zorientováním se v jízdním řádu jsme se dobrali správného nástupiště, kde jsme počkali na autobus směr Postupice. Dorazili jsme chvíli po sedmé hodině večerní a dali jsme dětem chvíli rozchod pro nákup předmětů důležitých pro život (fidget spinnery, boty a ponožky).
Naše cesty dále pokračovaly do postupického lesa, kde jsme nad rybníkem postavili tábořiště. Dívčí část skupiny „A“ nám připravili nocleh, gentlemanská část se chopila vaření. Při západu slunce jsme se uchýlili ke spánku, nicméně naší tradicí jsme si do pozdních hodin vyprávěli vtipy (Míša B. má největší zásobu vtipů). Při vyprávění vtipů jsme postupně odpadali až se rozhostilo ticho. Kolem druhé hodiny ranní Lucku vzbudil atypický zvuk chrochtání a dupotu.

Nelenila a šla vzbudit Parlura s Matějem, aby se domluvili na dalším postupu. Vzdubili jsme děti, obuli je a přikázali, aby zůstali ve střehu, kdyby bylo potřba utíkat nebo vylézt na strom. Po několika hodinách vyhlížení prasat, která se neustále pohybovala poblíž tábořistě, jsme so rozhodli, že se uložíme zpět ke spánku, protože se pomalu rozednívalo a prasata pomalu odcházela.

Přesto, že jsme několik hodin v noci byli ve střehu, vyspali jsme se poměrně dobře, vstali jsme totiž kolem pů desáté, pomalu, ale jistě jsme se nasnídali, sbalili si věci a vydali se k nedaleké hájovně mezi Postupicemi a táborem, kde nám tentokrát dívčí část uvařila oběd. Z hájovny nás asi po hodině a půl vyštípaly vosy. Pobodáni byli: Michal (jak jinak), Parlur a Matěj Z. Přesunuli jsme se blíže k táboru na nedalekou mýtinku, kde jsme pobyli nějakou dobu, ubili jsme Papáju šiškami a došli jsme konečně do tábora, kde jsme se všichni po náročných 35 hodinách v divočině osprchovali a někteří jedinci se vykoupali v bazénu.

Poznatky z cesty:

 • Divoká prasata jsou opravdu dost cítit.
 • V lese není ani prašivka.
 • Pokud se ti chce na velkou, zkus si to naplánovat tak, ať to není ve 4 ráno.
 • Hovězí a kuřecí nudlová polévka chutná stejně.
 • Pokud chceš vařit u lesa, vyber si místo, kde není vosí kolonie.

Úrazy

 • Matýsek Rein se dotkl jedovaté květiny a natekl mu prst.
 • Lucka si zmrzačila koleno.
 • Michal B., Parlur a Matěj Z. byli pobodání vosami a Parlur měl jako bonus klíště na zádech.

Nikdo tedy nepřišel k větší zdravotní újmě, a proto považujeme výlet za opravdu vydařený.

Závěrem bychom chtěli poděkovat panu Babišovi, že nám poskytl na vlastní náklady prohlídku ekocentra s průvodcem a oběd a paní Tünde Bartha za zprostředkování a vstřícnost.

Děti mají určitě na co vzpomínat a vedoucí samozřejmě také 🙂

Teď máme až do večera volno, které někteří využívají k odpočinku a aktivnější část skupiny “A” se odebrala na nabídkové programy.

Středa 19.7. – celodenní výlety

Středa je den celodenních putování po ostrově. Piráti se rozdělili do několika skupin. Lazaři odjeli autem do Postupic. Lenoši do Postupic došli pěšky.  Další skupina prozkoumala Jankov, Pičín a okolí. Zdatní piráti vyrazili do Chotýšan. Nejodvážnější skupina  drsných pirátů vyrazila na dvoudenní výlet na Čapí hnízdo. Celý den bylo krásné počasí. Nejsou hlášeny žádné závažné ztráty.  Večer jsme si dali osobní volno s odpočinkem.  Návrat poslední skupiny očekáváme dnes.

Podrobné středeční zprávy: Stále útočí vosy. Klíšťat je méně. Káje dupli na prst, Eliška si poškrábala nohy o kámen v rybníce, Sofča taky. Báře to bylo líto, tak si trhla koleno o hřebík. Parta z Chotýšan se nekoupala, protože všechny rybníky byly moc zelené. Ostatní se koupali, protože jim to nevadilo. Po návratu se všichni vydrbali mýdlem a šamponem pod teplou sprchou.  K obědu byl balíček a k večeři bramborové knedlíky se špenátem a uzeným.  Přišli i zprávy z dvoudenního výletu. V noci je okukovala divoká prasata, tak spali až do devíti.  Tomášovi s Nikolkou spadl v noci stan, Verča je zachránila a přestěhovala je jinam. Teď už jsou zpět ve vlastním.

Výsledky soutěží úterý 18.7.

1. místo 2. místo 3. místo
hod nožem Vojta Rein Matěj Rein Vojta Bulva
hod sekerou Kolja Potapov Dominik Petrov Janička Šimková
střelba prakem Matěj Valta Kolja Potapov Pavlína Ondrejková
střelba foukačkou Kačka Entová Truc Lam Nguyen Phan Thi Sára Kaczer
střelba lukem Matěj Valta Erik Jílek Anetka Jeřábková
střelba ze vzduchovky Matěj Rein Štěpán Hosa Radek Hilas
buzola – jděte na jih  Dominik Nistor  Nela Tůmová  Truc Lam Nguyen Phan Thi
azimutový závod  Jiří Nesvačil  Matěj Valta  Kolja Potapov
udržení směru  Sára Stehnová  Štěpán Coubal  Kačka Entová
orientace – oddíly  Mořská Svině  Posádka kpt. Z  Posádka kpt. Morgena + Bludný Holanďan
střelby – oddíly  Bludný Holanďan  Posádka kpt. Z  Křivé Hnáty

 

Úterý 18. 7.

Z nočního dobrodružství se všichni vrátili celí a spokojení. Dopoledne zkoušíme orientaci v pralese. Dosud se nikdo neztratil. Odpoledne nás čeká průzkum fauny a potom střelecké disciplíny. Večer si připravují program posádky samostatně. Možná půjdeme dřív spát, aby piráti nabrali sílu na zítřejší výlety.

Svítí sluníčko, teplota je příjemná, nálada na palubách dobrá.

Útočí klíšťata a vosy. Vojtu potrhaly divoké ostružiny. Kolju přepral stan, když si šel čistit zuby. K obědu máme ptáčky v letu, k večeři  Honzovy buchty s kakaem. Ke svačině si dáme jogurt. Připravujeme luky, nože, pušky, foukačky i vrhací sekery.

 

Pondělí 17. 7.

Piráti jsou zabydleni ve svých posádkách. Dnešním cílem je vybudování přístřešků na ostrově a zjištění dřeva na oheň. Všechny posádky pracují a snaží se. V noci přespíme v nových leženích. Spát v lese pod širákem je sqělé dobrodružství. Spát na dně rybníka v kopřivách je asi ještě lepší. V okolí tábora večer hořelo šest ohňů a piráti opékali buřtíky k večeři.

Neprší a teplota je tak akorát.

Urgentní návštěva ortodoncie dopadla dobře. Vyndáváme klíšťata a občas i žihadlo. K obědu jsme snědli ptačí nohy s kaší, polévku z ptáčků a báječný muffin. Děkujeme Aničce za úžasné pirátské zákusky a dokonalé snídaňové koláče. Kačka má puchýře na patách, Sára se řízla do prstu. Jinak jsme všichni celí a zdraví.

Neděle 16. 7.

Všichni piráti se dostavili na ostrov. Jsme ubytovaní v nouzových přístřešcích a snažíme se přežít. Večer se na ostrově objevili kapitáni pirátské flotily. Vybrali si svoje posádky. Lodní smlouvy byly uzavřeny. Na piráty útočí divoké vosy a divoká klíšťata, bojujeme statečně.

Strava na ostrově je velmi vzácná. Večer jme ulovili paštiku a pečivo. Všichni jsou zdraví a nezranění. Vendula má monokla od stavění stanů.  Košile, ešus, spací pytel, pláštěnka, holinky a příbor skutečně patří mezi základní vybavení táborníků :-). Těšíme se, že jednou to musí klapnout.