LETNÍ TÁBOR 2019

Kocour Mikeš

Jaké to bylo, když v chalupě bydlel kocour Mikeš. A jaká zažil dobrodružství ve vsi i na cestách? Jaké se hrály hry a jak se stloukalo máslo?  Zažijeme posvícení a masopust?  Upečeme koláče a vánočky? Neztratí se Nácíček? A stane se něco úplně mimořádného? Vypravte se s námi do historie české vesnice.
Kdy: 14. 7. – 27. 7. 2019
Kde: TZ KAPR, Popovice u Benešova
Sraz: v neděli 14. července ve 14.00 – Vozovna Kobylisy (Penny Market)
Návrat/Konec: v sobotu 27. července – cca 13.00 tamtéž
Cena: členové PS: 3.400,- Kč; ostatní: 3.700,- Kč
Poplatek za tábor uhraďte do 15. 6. 2019 na účet PS dle údajů, které jste dostali emailem po vyplnění přihlášky.

Prosíme o vyplnění nejpozději do 10. 6. 2019. Po vyplnění vytiskněte přihlášku, kterou dostanete e-mailem, podepište a následně ji odešlete poštou, jako standardní psaní, včetně všech příloh, na uvedenou adresu.
V průběhu tábora je pořizována foto a video dokumentace, která je součástí zpravodajství z tábora, které průběžně zveřejňujeme pro rodiče a další zájemce na těchto webových stránkách.
 • Pokud dojde před nástupem na tábor ke změně zdravotního stavu dítěte (změna medikace, zjišťené nové zdravotní omezení, změna diety, stav po úrazu), vyplňte List účastníka a odevzdejte ho při odjezdu.
 • Základem úspěchu je správně vybrat, co na tábor vzít a co nechat doma. Balte vždy s dítětem. Ve svém zavazadle se musí vyznat, své vybavení si musí poznat. Pro stanový tábor je nejvhodnější malý starý kufr. Více info o tom, jak sbalit na tábor naleznete na úvodní straně o táborech zde >>
 • Dopis doporučujeme skutečně pročíst. Obsahuje důležité informace pro rodiče!
 • Posudek nelze nahradit jiným dokumentem ani osvědčením např. ze sportovního soustředění nebo plaveckého kurzu.

Čtvrtek 26. 7.

Je tu vedro. Dopoledne jsme hráli kinball a dodgeball. Odpoledne jsme se máčeli v bazénu. Večer bylo divadlo a hořel i táborák. Máme už vyhodnocené nejlepší táborníky.

Všichni jsou už unavení.

K obědu byla slepice na paprice s těstovinami, k večeři domácí buchty. Táda má díru v prstu, Marka štípla vosa. Terku taky štípla vosa. Natálka už nemá dlahu. Sára má jenom náplast.

Středa 24. 7.

Ráno jsme si přispali, protože pozorování hvězd bylo dlouhé. Po snídani jsme si ještě nakoupili u hvězdářů různé pohledy, mapy a pomůcky. Pak už jsme se vydali na výpravu za kocourem Mikešem. Všechny oddíly svého kocoura nakonec našly. Jako odměnu získaly skvělé perníčky s Mikešovou podobiznou.

Po večeři jsme odpočívali.

Po cestě za Mikešem byli všichni unavení. Štěpán má díru v noze. Sluníčko svítí víc než je zdrávo. Chytáme klíšťata a bronz. K obědu byl balíček a k večeři guláš.  Dopoledne nás navštívila kontrola z hygienické stanice.

Úterý 23. 7.

Po vyčerpávajícím hlídání májky jsme dopoledne odpočívali. Po obědě jsme dali hru v terénu. Odpoledne přijeli hvězdáři s Astrobusem. Přivezli Krávu na měsíci. Večer se pozorují hvězdy, slunce se pozorovalo odpoledne.

Všichni jsou už unavení, někteří jdou spát dobrovolně dřív. Jiní spali o poledním klidu. Zítra nás čeká putování za Mikešem.

Byl to takový klidný den, Sára se řízla do prstu, Vanessa si vyhodila koleno, Martin má víc nateklé koleno, Radka se řízla nožem v kuchyni. Zuzka si v lese přeležela krk. Ošetřili jsme bodnutí, poškrábání, píchnutí a hřebík v botě.

K obědu byl španělský ptáček s rýží, k večeři polévka. Modří a žlutí mají nepořádek ve stanech.

Pondělí 22. 7.

Je teplo, neprší, takže můžeme dělat spoustu zábavných věcí. Dopoledne jsme vyrobili květináče na naše fazole. K tomu jsme trénovali divadlo, uzle, vyrobili jsme májky. Odpoledne jsme dali velkou cirkusovou hru a speciální vybíjenou. V noci jsme spali pod hvězdami a hlídali jsme májky. Někteří je i uhlídali.

K obědu jsme měli knedlíky se zelím a vepřovým masem, k večeři sekanou s chlebem. Do lesa jsme si vzali spacáky.

Martin má oteklý kotník. Míša se prala se psem. Terce spadl obvaz. Štěpán má opar. Honza má ekzém. Mažeme štípance, dezinfikujeme škrábance, ošetřujeme puchýře. Máme se prima.

Neděle 21. 7.

Dopoledne pršelo, vyráběli jsme korálkové stromky, voňavé pytlíčky, zvířátka z ponožek, hráli jsme dramatické scénky. Po dešti si pánové dali bezkontaktní rugby. Odpoledne také pršelo a tak jsme vařili v přírodě. Žlutý vrch a Modrovousy dali jen pečené buřty s oblohou a ještě si na ně vzali suché dříví z dřevníku. Zelená Lhota uvařila buřtguláš a zeleninové pyré, které doplnila praženými cvrčky.  Červená Řečice zvládla zeleninovou polévku, opečené brambory s uzeninou a dezert z jablka.

Večer trénujeme divadlo a uzle.

K obědu byly vdolky z Bavorska, celkem jich přismažilo asi 450 ks. Některým oddílům se hodily i po večeři, kterou si vlastnoručně vařily. Natálku nebolí ruka, Terku už bolí noha jen trochu vzadu. Ráďa si spálil prstíček o trojnožku. Králík už nesmrká. Matěj si včera spálil krk o sluníčko, hlídal děti v bazénu, na druhého Matěje prsknul brutar, doprsknul na ruku, vyrobil spáleninu 0,5×0,5 cm. Na louce jsme vysbírali všechna klíšťata. Odchyt provádíme za ušima, ve vlasech i v pupíku.

Dnes jsme se ošetřovali pouze sami, takže jsou všichni zdraví a celí.

Sobota 20. 7.

Kolik měří zrno a jak dlouhý je palec? Kolik je loket a nebo unce. Tak my už to víme, Všemožné míry, počty a váhy jsme sháněli v sobotu dopoledne. Odpoledne následoval úklid, praní, koupání a podobné údržbové práce. Večer se při oddílových programech trénovalo divadlo a zkoušely uzly.

Počasí bylo slunečné, teplé až moc, někteří se zanořili i do bazénu.

K obědu jsme si uvařili vepřové v mrkvi s bramborem, k večeři  zeleninovou pomazánku s houskou.

Sobota byla klidový den, takže máme jedno zhmožděné zápěstí v sádrové dlaze na pět dní, dva stehy pod kolenem, připálený nos. Vyndali jsme třísky a klíšťata.

Zítra je posunutý budíček, spíme až do devíti.

Starý srub už je v poločasu rozpadu, brzy postavíme nový.

Pátek 19.7.

Dopoledne jsme si dali azimutový závod s kvízovými otázkami. Odpoledne jsme se připravovali na vánoce. Zdobili jsme stromeček, vyráběli papírové řetězy, vánoční ozdoby. Upekli jsme i čtyři originální vánočky. Zpívali jsme koledy. Partička ze žlutého vrchu dala k dobru živý betlém na kliku. Naši králíci dostali i nějaké dárky.

Společenský večer jsme zakončili v souladu s vyhlášeným nočním klidem.

Počasí bylo přívětivé, místy deštivé.

K obědu jsme měli kuře na kari s rýží, ke svačině kefírové mléko s houskou a k večeři samozřejmě bramborový salát s rybou. Vánočky jsme částečně snědli a částečně  uložili do snídaňových zásob. Mimochodem všechny oddílové vánočky byly jedlé a vydařené.

Klíšťat bylo maličko, Bára si narazila koleno.

Všichni jsou živí a zdraví.

Čtvrtek 18. 7.

Máme za sebou první výlet. V Ondřejově na hvězdárně mají největší dalekohled v Čechách a nejhezčí zahradu. Paní průvodkyně na nás celý rok trénovala na mateřských školách a pan průvodce toho zase věděl úplně nejvíc.  A navíc byla v Ondřejově pouť.

V muzeu v Hrusicích  mají kostým kocoura Mikeše a spoustu jiných zajímavostí o panu Ladovi. 

Večer jsme trénovali azimuty a naházeli Vanessu s Matějem do bazénu.  

V noci je teplo, už nás nezebou nosy.

K obědu byl balíček se sušenkou, banánem, jablkem, houskami a salámem. K večeři, bramborový knedlík s uzeným a špenátem. Do příštího léta je třeba naučit děti jíst špenát :-).

Áňa se spálila o tavnou pistoli, Tobíka štípla moucha jedovka. Elišku bolí svaly na nohou, protože musela na výletě moc chodit. Měli jsme několik třísek. Klíšťat ulovíme i na výletě. Přijela Terka. Kája trochu prská a tak spolkla prášek. Domču bolí zápěstí. 

Všichni jsou zdraví a celí, nikdo se ještě nedusil.

Středa 17. 7.

A noci jsou zde chladné….. Ráno ale už svítilo sluníčko. Dopoledne přišli na řadu staré vesnické zábavy. Přetlačování, běh s obručí, hod podkovou, špalkochůdy,  střelbu z luku, hod kládou, střelbu z praku a dokonce jsme tloukli i špačky.

Odpoledne jsme vyráběli a hráli v rámci nabídkových programů a  po svačině jsme zachraňovali krajáč na smetanu.

Večer jsme trénovali azimuty, uzle a radili se o divadle.

Když nám neujede autobus, pojedeme zítra na výlet.

Erik už nemá sešitou ruku, Elišku kousnul mravenec,  Tonda si odřel prst, Ráďa už má uzdravený nehet.

K obědu byly meruňkové knedlíky, holky s Honzíkem jich umotali 450.  K svačině jsme si dali rybí pomazánku s chlebem a k večeři hrachovou polévku.

A ještě výsledky z vesnické akce:

 • Kuličky:  1. Kiki, 2. Martin, 3. Sofča
 • Špačci: 1. Verča, 2. Áňa, 3. Ráďa
 • Prak: 1. Matěj, 2. Radek,  3. Zdeněk
 • Hod kládou mladší: Pája, Štěpán, Aleš
 • Hod kládou starší: 1. Matýsek, 2. Štěpíček, 3. Ráďa
 • Luk: 1. Erik, 2. Sofča, 3. Matěj
 • Špalkochůdy mladší: 1. Pája, 2. Kiki, 3. Štěpán
 • Špalkochůdy starší: 1. Verča, 2. Ráďa, 3. Matýsek
 • Hod podkovou mladší: 1. Štěpán, 2. Zuzka, 3. Aleš
 • Hod podkovou starší: 1. Tonda, 2. Lea, 3. Táda
 • Běh s obručí: 1. Štěpíček, 2. Áňa, 3. Matěj
 • Přetlačování mladší: 1. Štěpán, 2. Králík, 3. Zuzka
 • Přetlačování starší: 1. Matýsek, 2. Lea, 3. Ráďa

Úterý 16. 7.

Dopoledne jsme vyrazili na obhlídku okolí tábora, brodili jsme se vysokou travou, hráli hry, prošli les a někteří si s sebou nesli i trička na domalování. Odpoledne si mohli vybrat: příprava těsta na pravou italskou pizzu, výroba koláže z přírodnin, kočičí přání, panenky z vařeček, omalovánky, domky pro skřítky, piškvorky. Druhá část odpoledne byla věnována nácviku lidových tanců. V Červené Řečici se tančila polka, v Modrovousech mazurka, na Žlutém vrchu kolový tanec. Zelená Lhota zvládla baletní představení. Večer jsme zahájili vzájemnou výukou tanců, pak se to ovšem zvrhlo ve vesnickou diskotéku.

Počasí bylo příjemné, dopoledne chladné, odpoledne slunečné. Hlídka od půlnoci pozorovala zatmění měsíce.

K obědu byly milánské těstoviny, k večeři vývar z pečených kostí se zeleninou a nudlemi a ve druhém kole koláče od Aničky. Máme hodně dětí, které nejedí zeleninu a maso a málo dětí, které nejedí koláče.

Boty z pondělka nám už skoro všechny uschly. Filip si rozbil koleno, když honil míč, Eliška první se škrábla škrabkou, Natálka se pere s Tadeášem, Eliška druhá se pere s Vojtou, holky nevyhrály.  Králík si maže nos, protože má trochu rýmu, už je to ale hepčí.  Ulovili jsme první klíšťata.

Pondělí 15. 7.

Dopoledne jsme zahájili škrábáním brambor. Kocour Mikeš má rád smetanu a tak bylo třeba sehnat vlastní zásobu smetany, kterou hlídaly strašlivé babičky. Odpoledne jsme  vyráběli trička a zasadili fazole a dýně. Večer máme osobní volno a píšeme domů.

Je sluníčko, přiměřené teplo a mokré boty z dopolední hry schnou.

Matěj šel ráno pro pečivo, upadl, odřel si ruku, dopoledne se pak na druhé ruce pořezal škrabkou. Mára si vypěstoval puchýř, Anetka měla třísku.

 

V táboře máme čtyři králíky, všichni mají jména, jeden se jmenuje Trhač Mňamka. V horním stanu bydlí mravenci.

K obědu jsme měli pečené kuře s bramborem a okurkový salát. K svačině bílou kávu a rolády od Aničky. Byly čokoládové a nebo bílé s marcipánem a borůvkovým krémem. A byly dobré – za dodávku sladkého pečiva ještě jednou děkujeme.  Už se těšíme na Mikešovy perníčky.

Dnes přijel Pavel, takže máme pomocníka do kuchyně.

Všichni jsou celí a zdraví.

Neděle 14. 7.

Do tábora jsme dorazili  pohodlnou cestou bez dopravních kalamit.  Střídavě pršelo a nepršelo. Všichni se ubytovali ve stanu.  Už víme, co kde je na táboře. Večer byla trochu zima, už ale máme deky do spacáků a navíc už se bude počasí jen vylepšovat. I přes vytrvalé deště platí stále zákaz rozdělávání ohňů, tak jsme přišli o oddílové ohně.

K večeři byla polévka a šumavské topinky.